Den 14. september 2025 er det tid til at finde de røde næser og løbeskoene frem, når Klovneløbet kommer til Lille Skensved.

Klovneløbet er et hyggeligt og festligt familieløb, hvor alle kan være med – uanset om man kravler, går, ruller eller løber. Det handler ikke om fart eller præstation, men om at skabe en dag fyldt med smil, fællesskab og støtte til en god sag.

🏁 Sjov motion for alle aldre
Klovneløbet varer ca. to timer og er åbent for alle – både børn, voksne, bedsteforældre og barnevogne. Mange vælger også at klæde sig ud, og alle deltagere får naturligvis udleveret en rød klovnenæse.

📍 Startsted: Skensved Hallen, Højelsevej 1B, 4623 Lille Skensved
🗓 Dato: 14. september 2025
🕙 Mødetid: Kl. 10:00
🏃 Start: Kl. 10:30

💛 Til støtte for Danske Hospitalsklovne
Ved at deltage i Klovneløbet er man med til at støtte Danske Hospitalsklovne, som hver dag bringer smil, tryghed og nærvær til indlagte børn på danske hospitaler. Det er en livsbekræftende indsats, som gør en stor forskel – og som deltager i løbet er du med til at støtte netop det arbejde.

📲 Læs mere og tilmeld dig på: Klovneløb Lille Skensved – Danske Hospitalsklovne

🤡 Kom og vær med til en uformel og festlig dag med røde næser, glade børn og god energi i Lille Skensved!

Foto: ABW