Her kan du se uddrag af den seneste politirapport, der omhandler Køge i tidsrummet 2025/04/16 til 2025/04/29.
Farlige gnister – Sommervej, Bjæverskov, Køge
Kl 16.42 fik politiet melding om, at der var tændt et bål med haveaffald hvorfra gnisterne fløj op på taget til en mindre bygning på grunden, hvor de havde antændt tagbeklædningen. Beboeren på stedet kan nu se frem til en sag om overtrædelse af beredskabslovgivningen og afbrænding af haveaffald imod de kommunale regler.
Gårdbrand – Ladagervej, Lille-Skensved – Køge
Kl. 11.38 kom et alarmopkald fra en gårdejer om brand i stuehuset på en tre-længet gård i St. Ladager ved Lille-Skensved. Da politi og brandvæsen kom frem var huset var overtændt og der var kraftig røgudvikling, som kunne ses flere kilometer væk. Branden blev slukket før den bredte sig til en længe med halm. Ingen personer var kommet noget til, men stueetagen udbrændte. Politiets brandefterforskere skal nu undersøge gården for at forsøge at fastslå brandårsagen.
Hashrygning i skolegård – H C Andersensgade, Køge
Kl. 18.06 lagde en patrulje vejen forbi skolegården på Sct. Nicolai Skole, hvor tre yngre mænd sad ved et borde/bænkesæt. Ved siden af bordet lå en tom pølsemandspose, og mændene virkede nervøse over politiets tilstedeværelse. Og med god grund.
Betjentene visiterede mændene og fandt 21 gram hash i bæltetasken ved en 24-årig mand fra Slagelse. En 24-årig mand fra Tureby havde 0,33 gram hash og en 23-årig mand fra Ringsted havde 1,46 gram hash på sig. De blev alle sigtet og hashen blev beslaglagt. De sigtede erkendte besiddelse af hash, og kan forvente en bøde i sagen.
Hensynsløs kørsel – Københavnsvej, Køge
Kl 19.55 bemærkede færdselspolitiet fire unge mænd, der lå og kørte på baghjul på deres motorcykler. Det lykkedes at få fat på en 27-årig mand fra Store-Heddinge, mens de andre forsvandt fra stedet. Da politiet dog havde aflæst deres nummerplader før de forsvandt fra stedet, lykkedes det at få overbevidst dem om, at det ville være hensigtsmæssigt selv at komme retur. De øvrige var tre mænd på hhv 33, 27 og 27 år fra Stevns og Sydsjælland. Det skal nu vurderes, om deres kørsel kan udløse en betinget frakendelse eller henføres under reglerne for vanvidskørsel.
Igen en ukrudtsbrænder – Lavendelvænge, Køge
Kl 20.05 kørte politi og brandvæsen til en adresse, hvor der opstod brand i beklædningen til et redskabsskur. Branden var tilsyneladende opstået efter at der flere timer tidligere var blevet brugt en ukrudtsbrænder på stedet. Beboeren kan nu se frem til en sag om overtrædelse af beredskabsloven.
Ulovlig knallert – Fruedalsvej, Tureby, Køge
Kl 20.30 standsede færdselspolitiet en 16-årig dreng fra Faxe kommune, da han kørte på en ulovlig knallert. Knallerten kunne køre mindst 57 km/t og da det var anden gang, at han blev truffet på en knallert, der ikke var lovlig, så blev den beslaglagt af politiet. Han kan nu se frem til en frakendelse af retten til at køre på lille knallert.
Voldsomt overfald – Køge
Kl 21.48 blev en fodgænger på Ølsemagle Kirkevej kontaktet af en mand i bil, der bad om hjælp. Manden var stærkt forslået og havde blod på kroppen. Der var tale om en 26-årig mand fra København, der efterfølgende blev kørt til behandling på sygehuset.
Han forklarede, at han havde skulle mødes med en bekendt i Køge, men at han pludselig var blevet overfaldet af omkring 12 maskerede mænd med jernrør. Han var blevet tvunget ind i sin bil og kørt til et grønt område, som formentligt har været i nærheden af Køge Nord, hvor han til sidst slap fri. Afstraffelsen og frihedsberøvelsen strakte sig samlet over flere timer, før overfaldsmændene til sidst efterlod ham i hans egen bil. Politiet hører gerne fra folk, der har set noget mistænkeligt i Køge i tiden fra kl cirka 20 til kl 22 – særligt i området omkring Køge Nord.
Politiet har siden gennemført omfattende kriminaltekniske undersøgelser, afhøringer og søg med hunde i området, men har på nuværende tidspunkt ikke nogen mistænkte i sagen.
Indbrud i Perioden
Trekanten, Køge