Hvordan får vi flere unge i uddannelse eller i arbejde? Det er hovedspørgsmålet, når Køge Kommune inviterer til kickoff af ’Ungeløftet’ sammen med minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde Morten Dahlin, samt lokale virksomheder, foreninger, uddannelsesinstitutioner og organisationer.
I Danmark står omkring 45.000 unge mellem 15 og 24 år uden for både job og uddannelse – og har brug for en håndsrækning for at komme videre. Det er netop formålet med Ungeløftet, som er er national indsats under Beskæftigelsesministeriet med én mission: kommuner, virksomheder, foreninger og andre aktører skal gå sammen om at hjælpe unge ind på arbejdsmarkedet.
Og den mission byder Køge Kommune nu ind på.
Ungeløftets tankegang passer perfekt til den måde, vi ønsker at arbejde på i Køge – nemlig at finde løsninger sammen med det omkringliggende samfund. Jeg er ikke i tvivl om, at det er vejen frem, og jeg glæder mig til at komme i gang lokalt, så vi kan give flere unge den støtte, de har brug for, siger borgmester Marie Stærke.
Stormøde skubber arbejdet i gang
Ungeløftet bliver skudt i gang med et stormøde i Køge den 6. oktober 2025, hvor minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde Morten Dahlin lancerer indsatsen sammen med borgmester Marie Stærke og formand for Erhvervs- og Arbejdsmarkedsudvalget, Mette Wigand Bode.
Stormødet samler lokale virksomheder, foreninger, uddannelsesinstitutioner og andre aktører, der alle har en rolle i at skabe muligheder for unge. Her bliver partnerskabet også officielt underskrevet.
På stormødet får parterne mulighed for at byde ind med konkrete bidrag til Ungeløftet – fra fritidsjob og mentorforløb til en åben dør til erhvervslivet. Jeg er glad for, at vi nu styrker indsatsen for at hjælpe flere unge godt videre i livet til gavn for både den enkelte og samfundet, siger Mette Wigand Bode, formand for Erhvervs- og Arbejdsmarkedsudvalget.
Stormødet holdes den 6. oktober 2025 på Tapperiet i Køge. Her mødes lokalpolitikere, erhvervsliv, foreninger og uddannelsesinstitutioner for at skubbe indsatsen i gang.
Læs mere her: Fælles indsats skal få flere unge i Køge Kommune i job eller uddannelse





